Opublikowany przez: monika.g 2019-10-12 01:48:11
Autor zdjęcia/źródło: Jak zrobić mydło @ S. Hermann & F. Richter/Pixabay.com
Mydło własnoręcznie wykonane to świetny sposób, aby mieć kosmetyk w pełni naturalny i z wybranych składników. W ten sposób pomijasz substancje, które Ci nie odpowiadają i wybierasz tylko te, które chcesz. Nie musisz więc używać standardowych mydeł ze sklepu z mnóstwem chemicznych dodatków, ani szukać naturalnych produktów w specjalnych sklepach, gdzie mało nie kosztują. Jak zrobić mydło samodzielnie? Wszystkie składniki na domowe mydło kupisz w sklepach internetowych, chemicznych lub ogrodniczych. Jedyny chemiczny składnik domowego mydła to wodorotlenek sodu, który jest niezbędny do zmydlenia naturalnych olejów. Nie da się go pominąć, ponieważ bez niego mydło nie będzie się pienić i w ten sposób nadawać do mycia.
Składniki:
Niezbędne akcesoria:
Uwaga! Wszystko, co ma styczność z mydłem, a przede wszystkim z wodorotlenkiem sodu, nie może być aluminiowe. Używaj więc tylko przedmiotów szklanych, ze stali nierdzewnej lub drewnianych. Przed przystąpieniem do wykonania mydła załóż rękawice i okulary ochronne oraz fartuch.
Chroń mydło przed dziećmi i zwierzętami domowymi, ponieważ w czasie leżakowania jest ono żrące, jego pH jest bardzo wysokie i musi się ustabilizować. W tym czasie możesz dotykać go tylko mając na sobie gumowe rękawiczki ochronne.
Po ok. 24 godzinach mydło możesz pokroić ciepłym nożem i nadać mu wybrany przez siebie kształt. Po 6 tygodniach sprawdź odczyn mydła za pomocą papierka lakmusowego. Jeśli mieści się on w przedziale 7-10 mydło jest gotowe do użycia. Nie dotykaj go jednak jeszcze gołą dłonią jeśli na jego powierzchni pojawił się biały osad. Zetrzyj go papierem ściernym lub odkrój cienką warstwę mydła z każdej strony. Osad bowiem może nadal podrażniać skórę.
Możesz urozmaicić swoje mydło nadając mu ciekawy kolor, kształt i zapach. Aby mydło było czerwone dodaj do masy paprykę w proszku, żółte – kurkumę, a zielone – odrobinę zmielonego szpinaku, itp. Zapach mydłu nadadzą olejki eteryczne, wystarczy kilka kropli olejku lawendowego, z trawy cytrynowej czy jaśminowego, aby Twój kosmetyk pięknie pachniał. Do masy możesz też dodać płatki kwiatów, zmielone ziarna kawy czy płatki owsiane, aby mydło miało również właściwości złuszczające.
ZOBACZ TAKŻE:
Aloes – zastosowanie lecznicze i kosmetyczne>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.